Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza w 2024? 6 różnic, o których warto wiedzieć.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z o.o. to dwie najbardziej popularne formy prowadzenia działalności. Wielu przedsiębiorców ma możliwość wyboru pomiędzy nimi podczas zakładania firmy. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać i nie chodzi w niej tylko o podatki. Postaram się ją przybliżyć w 6 punktach. 

Artykuł jest częścią większej serii, która przybliży Państwu możliwości podatkowe na rok 2024.

1 Kto wie ile zarabiam? – Transparentność spółki i prywatność JDG

Jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, legalne sprawdzenie jego finansów jest bardzo trudne. Natomiast spółki z o.o. regularnie wysyłają sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego. Można po prostu wejść na stronę KRS i podejrzeć podstawowe informacje o spółce z poprzedniego roku podatkowego: jakie firma miała dochody, wydatki, ilu pracowników i kto nią zarządzał. 

Spółka z o.o.

  • Budzi większe zaufanie przy profesjonalnej współpracy B2B. 

JDG

  • Zapewnia większy poziom prywatności danych finansowych. 

2 Kto spłaca długi? – Odpowiedzialność całym majątkiem w JDG i ograniczona w spółce z o.o.

Za zobowiązania jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel odpowiada zawsze i całym swoim majątkiem. W praktyce jego prywatny i firmowy majątek są połączone. Za zobowiązania odpowiada także współmałżonek właściciela JDG jeśli małżonkowie mają wspólnotę majątkową. 

W spółce z o.o. zarząd do pewnego stopnia odpowiada za zobowiązania spółki, ale jednak ma ona odrębny majątek, jest samodzielnym podmiotem prawnym i chroni właściciela przed niezawinioną stratą, która przerosłaby wartość aktywów. 

Spółka z o.o.

  • Odpowiedzialność finansowa za zobowiązania jest znacznie ograniczona. 

3 Pełna księgowość czy KPiR? – Różnice w obowiązkach księgowych

Jednoosobową działalność gospodarczą można prowadzić na uproszczonych zasadach księgowych jeśli nie przekracza się limitu 2 milionów euro przychodów rocznie. Natomiast spółka z o.o. wymaga prowadzenia ksiąg handlowych (pełnej księgowości) bez względu na osiągane przychody. Oznacza to dodatkowe koszty i obowiązki informacyjne po stronie przedsiębiorcy. Księgowość JGD można (chociaż nie polecam) prowadzić samodzielnie, ale sprawy spółki muszą zostać powierzone profesjonalnym księgowym.

JDG

  • Uproszczona księgowość, potencjalna możliwość prowadzenia ksiąg samodzielnie,

4 Kto płaci większe podatki? – Podwójne opodatkowanie, ulgi podatkowe, stawki PIT/CIT.

Temat jest zbyt szeroki, by go tu omówić, ale warto wiedzieć, że spółki i osoby fizyczne opodatkowane są na różnych zasadach. Prowadząc firmę w formie JDG można korzystać z ulg podatkowych, ryczałtu ewidencjonowanego, a także rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. Spółki mają z kolei dedykowane rozwiązania takie jak np. CIT Estoński. 

Spółki

  • Dedykowane rozwiązania podatkowe, niskie podatki pod warunkiem, że nie wyprowadza się dochodów ze spółki,

JDG

  • Ulgi podatkowe, możliwość skorzystania z niskiej stawki ryczałtu, łatwość wykorzystania dochodów na cele prywatne,

5 Co jest firmy, a co moje? – Wnoszenie swojego majątku do firmy i odbieranie go

W jednoosobowej działalności gospodarczej bardzo łatwo jest wnieść lub wyprowadzić z firmy składnik majątku. Może to dotyczyć np. samochodu, sprzętu elektronicznego, a nawet nieruchomości czy prawa rzeczowego. Wprowadzenie prywatnego majątku do spółki oznacza konieczność podpisania umowy (czasami między jedynym właścicielem, a jego spółką), a wyprowadzenie majątku spółki w ręce właściciela jest już traktowane jako dochód po jego stronie i wymaga rozliczenia z urzędem skarbowym.

JDG

  • Przekazywanie składników majątku między firmą, a jej właścicielem, jest bardzo ułatwione,

Spółka

  • Umowy między właścicielem, a spółką, mogą być opłacalne ze względów podatkowych,

6 Jak szybko mogę zakończyć działalność? – Procedury w spółkach i prosta decyzja w JDG

Oczywiście zamykając działalność gospodarczą zawsze trzeba uporządkować jej sprawy finansowe i podatkowe, ale w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przynajmniej formalności są bardzo uproszczone. 

Spółka z o.o. musi zostać postawiona w stan likwidacji, trzeba to ogłosić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a na koniec napisać sprawozdanie dla potrzeb urzędu. Nic strasznego, ale nie uda się zamknąć spółki z dnia na dzień.

JDG

  • Znacznie łatwiej zamknąć działalność.

JDG czy spółka z o.o. – co wybrać?

Decyzja zawsze jest indywidualna. Spółki z o.o. są optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców biorących na siebie dużą odpowiedzialność i podejmujących się projektów, które mogą ich “przerosnąć” czyli po prostu są ryzykowne. Dobrym przykładem są firmy budowlane, transport międzynarodowy, organizacja imprez masowych. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza sprawdza się dużo lepiej gdy przedsiębiorca chce inwestować dochody w majątek prywatny – np. buduje dom dla rodziny, pomaga krewnym, planuje zakup jachtu. 

Połączenie obu form działalności może być okazjonalnie opłacalne, wymaga jednak stałego wsparcia doradcy podatkowego i wysoko wykwalifikowanego księgowego. 

Jeśli zastanawiają się Państwo, która z form prowadzenia działalności będzie optymalna, zapraszam po poradę. 

Polecam też serię powiązanych artykułów dotyczących opodatkowania osób fizycznych, spółek i relacji pomiędzy firmą, a właścicielem. 

Rate this post