Co nowego w VAT?

Tradycyjnie, jak co roku, 1 stycznia znowelizowane zostały przepisy dotyczące podatku od towarów i usług (VAT). Większość zmian wynika z polityki ograniczania możliwości oszustw podatkowych, oraz wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego. O ile jednak cele obu rozwiązań są jak najbardziej szczytne, o tyle rzeczywiste brzmienie przepisów może utrudniać działalność gospodarczą. Dlaczego?

VAT-u nie rozliczysz kwartalnie

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, które mieści się w kategorii średnich (51-250 pracowników lub sprzedaż roczna 17-50 mln euro) z dniem 1 stycznia 2017 przestało Ci przysługiwać prawo do rozliczania kwartalnego VAT.
Natomiast jeśli prowadzona przez Ciebie firma jest przedsiębiorstwem małym (11-50 pracowników, lub 3-17 mln euro sprzedaży), wciąż możesz rozliczać się kwartalnie, ale nie ułatwia Ci to prowadzenia księgowości. Bez względu na to czy rozliczasz VAT co kwartał czy co miesiąc, do 25 dnia następującego po danym miesiącu musisz wysłać JPK_VAT do Urzędu Skarbowego.
Ponieważ od przyszłego roku ten ostatni obowiązek zacznie dotyczyć też mikroprzedsiębiorstw, możliwości kwartalnego rozliczania VAT zostaną jeszcze bardziej ograniczone.
Samo w sobie nie wydaje się to problemem, ale w połączeniu z innymi zmianami może już być. Z jakiego powodu?

VAT-u nie odzyskasz w 25 dni

Procedura odzyskania podatku VAT umożliwiała do końca roku 2016 odzyskiwanie nadpłaconego podatku w terminie 25 dni od złożenia o to wniosku. Teraz możliwość ta została bardzo silnie ograniczona. Na zwrot będą musiały poczekać firmy, które:
Kupowały za gotówką towary/usługi o wartości przynajmniej 15 000 zł,
Są nowo zarejestrowane,
Miały w ciągu poprzednich 12 miesięcy przerwę w działalności,
W poprzednim miesiącu miały nadpłatę VAT w wysokości 3000 zł i więcej, a teraz chcą ją odzyskać razem ze zwrotem z ostatniego miesiąca.

Odwrócony VAT na profesjonalne usługi budowlane

Mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem VAT dotyczył początkowo bardzo ograniczonej ilości szczególnie podatnych na podatkowe matactwa produktów. Teraz został rozszerzony na usługi, a konkretnie usługi budowlane i remontowe świadczone przez jedna firmę drugiej firmie. Przedsiębiorstwo budowlane pracujące dla innego podatnika czynnego VAT (dewelopera, firmy potrzebującej hali fabrycznej itp.) wystawia fakturę bez VAT-u. Podatek powinien zapłacić kupujący. Dla sprzedawcy jest to o tyle nieprzyjemna sytuacja, że on sam kupuje wszystko z VAT-em, ma więc solidną przewagę VAT-u naliczonego nad należnym. I nie może go szybko odzyskać co wynika z wyżej wspomnianej zmiany.

Z perspektywy biura rachunkowego po zmianach jest po prostu trochę więcej pracy. Natomiast przedsiębiorstwa, które za wczasu do nowelizacji się nie przygotowały, powinny jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy.

Oceń ten artykuł: